Tokio tipo duonos recepto norėjau jau seniai. Turėjau kelis pagrindinius kriterijus – minkšta, švelnaus skonio ir greitai pagaminama. Tokia, kurią būtų galima ryte paruošti ir po trijų valandų tepti sumuštinius dviračių žygiui ar nuostabių Lietuvos miškų tyrinėjimui.
Mano vaikystėje panaši duona buvo vadinama formine – tokią ir įsivaizdavau. Vėliau atsirado sumuštinių duonos, kurių galima nusipirkti ir dabar, tik man jos turi mažai skonio. Taip, galbūt čia žaidžia nostalgija vaikystei, kai daugelis valgių ar produktų atrodė skanesni ir kokybiškesni, tačiau manau, kad naudojant raugą, kepinio skonis visuomet yra ryškesnis.
Šiai sumuštinių duonai naudoju raugą, kuris gali būti ir tiesiai iš šaldytuvo, ir nuimtas po maitinimo prieš keletą valandų, ir aktyvus. Taip pat dedu mieles.
Daug kas klausia, kam reikia mielių, jei naudojamas raugas. Mano nuomone, raugas su mielėmis nesipyksta, o kaip tik, vienas kitą papildo ir kepiniui suteikia dar daugiau privalumų. Tai nėra vienintelis receptas, kai dedu abu – būtent taip gaminu picos padą, įdėti raugo mėgstu ir gamindama savo tradicines, mielines bandeles su cinamonu. Mielės pagreitina tešlos kilimą, todėl nereikia planuoti ilgo tešlos kildinimo, o raugas praturtina tešlą bei padeda sunaudoti jo likutį.
Trupiniais nusėtos nuotraukos po šviežios duonos pjaustymo ir nelygios riekės – tipiškas mano virtuvės atspindys. Net jei pjaustyčiau su liniuote, mano gabaliukai nebūtų vienodi :))) Bet skoniui tai nekenkia!
Universali duona, prie kurios tinka patys įvairiausi sumuštinių ingredientai – nuo sūdytos lašišos iki naminės braškių uogienės. Beje, įsukta folijoje ši duona puikiai išsilaiko savaitę (ir net ilgiau) – patariu laikyti sausoje vietoje, kurios nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai.
Tešlos pakilimai ir formavimas
Suformuota duona prieš pakilimą Praėjus valandai – pasiruošusi kepti
Sumuštinių duona su raugu ir mielėmis
Ingredientai.
- 400 g miltų (naudoju 390 kvietinių ir 10 g ruginių arba tik kvietinius)
- 100 g raugo (tinka nuimtas, tiesiai iš šaldytuvo arba aktyvus)
- 260 g vandens
- 50 g sviesto
- 7 g druskos
- 25 g medaus
- 4 g sausų mielių
- 1 valg. š. pieno (aptepimui)
Gamybos eiga.
- Dubenyje sumaišykite raugą su vandeniu, sudėkite miltus. Išmaišykite iki vientisumo, uždenkite ir palikite 30 minučių.
- Šaltą sviestą supjaustykite nedideliais gabaliukais ir palikite kambario temperatūroje.
- Po pusvalandžio į tešlą dėkite druską, medų ir mieles. Minkykite nedideliu greičiu kelias minutes, kol produktai susijungs.
- Minkant didesniu greičiu, pamažu, po gabaliuką dėkite sviestą. Šis etapas turėtų trukti 6 – 8 minutes. Jei sviestą sudėsite greičiau, paminkykite tešlą, kad atitiktų nurodytą trukmę. Tešla bus elastinga ir gana lipni.
- Uždenkite dubenį ir palikite šiltoje vietoje pakilti 1 – 1,5 val.
- Kepimo formą, kurioje kepsite duoną, ištepkite riebalais. Naudoju 30×11 cm dydžio kepimo formą.
- Tešlą išverskite ant miltuoto paviršiaus ir formuokite pailgą kepaliuką. Ši tešla lips prie rankų, bet stenkitės miltų nepridėti daugiau nei reikia suformavimui.Formuoti galima tokiu būdu: išverstą tešlą paplokštinti, vieną kraštą lenkti link vidurio, kitą kraštą dėti ant viršaus. Tuomet suvynioti ritinį, kuris būtų panašaus dydžio į kepimo formą.
- Uždenkite ir palikite šiltoje vietoje pakilti apie valandą.
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių, kepimo režimas: viršus – apačia.Kepaliuką patepkite pienu.
- Kepkite 40 – 45 minutes, kol gražiai apskrus.Ištraukite iš orkaitės, 10 minučių leiskite pabūti kepimo formoje. Išimkite ir leiskite atvėsti.