Man patinka, kai šventės turi tradicijas. O tos tradicijos nebūtinai turi ateiti iš kartos į kartą, bet gali būti sukuriamos ir naujai. Būtent taip aš pamažu prisijaukinu Velykas, kurių keletą metų nešvenčiau visai, o ir iki tol didelės reikšmės man jos neturėjo.
Noriu tikėti, kad viena iš Velykų tradicijų mano namuose taps šafraninė babka. Šis kepinys padėjo Ievos Šidlaitės organizuotame konkurse „Lietuviškos duonos“ laimėti knygą „Ką kanda šalna“. Kai buvo paskelbtas konkursas, jo idėja mane labai sužavėjo, bet dalyvauti neplanavau – maniau, kad neturiu tinkamų receptų ir knygų, kuriomis galėčiau remtis. Ir tik po kelių dienų prisiminiau nedidelę, aptriušusią knygutę, kurią radau senelių namuose. Ne dėl receptų ji mane patraukė, bet dėl rašymo stiliaus ir autentiškumo. Nuotraukose matosi, kad knygutė jau gerokai nusidėvėjusi, trūksta puslapių, vos galima įžiūrėti pavadinimą – „Šeimininkėms vadovėlis / parašė Lazdynų Pelėda“, 1911 m.
Atsivertus kepinių skiltį, akį iškart patraukė šafranas, todėl išbandžiau kelis kepinius. Nebuvo lengva receptą atkurti, nes nurodyti kiekiai man jau visiškai nepažįstami, tad teko ieškoti, versti į šiandieninius matus, mažinti porcijas ir kepti. Šafraninė babka mane sužavėjo iškart – paprastumu, saulėta geltona spalva ir išraiškingu skoniu. Be abejo, tikrai suintrigavo tai, jog prieskonių karaliumi tituluojamas šafranas kepiniuose buvo naudojamas tuo metu. Išties, jo skonis kepiniuose yra ypatingas ir su niekuo nesulyginamas. Kepdama šafraninę babką konkursui stengiausi kuo labiau laikytis recepto ir išsaugoti jo originalumą.
Kadangi patiko tiek kepinys, tiek receptas, jau gamindama pirmą kartą, nutariau jį dar kiek patobulinti ir išsaugoti savo receptų knygoje. O artėjant Velykoms natūraliai kilo mintis išsikepti babką šiai šventei.
Vis tik, šį kartą kelis pakeitimus į receptą įpyniau – pagerinau babką su šafranu nuostabiai derančiomis braškėmis ir migdolų skiedrelėmis. Nors mielinis pyragas tikrai skanus ir be tokio pagerinimo (kepiau kelis kartus), norėjau labiau atskleisti babkos sūkurius ir pjūvius bei pridėti skirtingos tekstūros. Pavyko – skonis nesuprastėjo, o kepinio išvaizda tapo šventiškesnė.
Šafraninė babka su džiovintomis braškėmis ir migdolų skiedrelėmis
Ingredientai.
Tešlai:
- 335 g miltų
- 150 g pieno
- 0,12 g šafrano
- 3 kiaušinių tryniai
- 2 kiaušinių baltymai
- 40 g cukraus
- 5 g sausų mielių
Įdarui:
- 40 g minkšto sviesto
- 30 g rudojo cukraus
- 15 g šaltyje džiovintų braškių miltelių
- ¼ arb. š. kardamono
- 40 g migdolų skiedrelių
Kita:
- šiek tiek kokosų aliejaus ar sviesto kepimo formai ištepti
- 1 valg. š. pieno babkai aptepti
- ½ arb. š. šaltyje džiovintų braškių miltelių pabarstyti ant iškepusios babkos (nebūtina)
Gamybos eiga.
Tešlos ruošimas.
- Nedideliame puode užvirinkite pieną.
- Šafraną sutrinkite (nebūtina, galite palikti ir stambesnius siūlelius), dėkite į nedidelį dubenuką ir užpilkite 5 g užvirinto pieno. Tai padės geriau atsiskleisti šafrano skoniui ir tolygiai paskirstyti jį kepinyje.
- Į didesnį dubenį, kuriame minkysite tešlą, suberkite miltus. Miltus užplikykite užvirusiu pienu.
- Kol pienas su miltais atvės, 3 trynius ir 2 baltymus išplakite su cukrumi.
- Į kiek pravėsusius miltus pilkite kiaušinių plakinį ir mieles. Minkykite apie 5 minutes (patogu mikseriu ar kombainu su minkymo antgaliu).
- Tuomet pilkite piene pamirkusį šafraną (su visu pienu) ir mirkykite dar 10 minučių.
- Dubenį su tešla uždenkite ir palikite pakilti apie 1,5 val.
Įdaro ruošimas.
- Minkštą sviestą sumaišykite su cukrumi, kardamonu ir šaltyje džiovintais braškių milteliais.
Babkos formavimas.
- Miltais pabarstykite vietą, kur kočiosite tešlą. Ši tešla yra gana lipni, bet stenkitės miltų nepadauginti.
- Iškočiokite tešlą į maždaug 30×40 cm dydžio stačiakampį. Tikslus dydis nėra svarbus.
- Tešlą ištepkite sviesto, braškių ir cukraus mišiniu, tolygiai paskirstykite. Ant viršaus užberkite migdolų skiedreles, jas šiek tiek prispauskite prie sviesto masės.
- Suvyniokite tešlą į ritinį, pradedant nuo ilgosios kraštinės.
- Ritinį išilgai perpjaukite per pusę. Supinkite pynę.
- Kepimo formą ištepkite sviestu ar aliejumi. Į ją perkelkite babką, uždenkite ir palikite 30 – 40 minučių.
- Kepkite įkaitintoje 190 laipsnių orkaitėje apie 25 minutes.
P.S.
- Naudoju 30×11 cm dydžio kepimo formą. Babką galima kepti ir ne formoje, o skardoje.
- Skirtingi gamintojai skirtingai nurodo šafrano kiekį, tinka ir tokia pakuotė, kur nurodyta 0,1 g. Toks kiekis užima apie ¼ arb. š.
- Tikras šafranas (nes nesunku nusipirkti jo klastotę) yra brangus prieskonis, bet ir naudoti jo reikia labai nedaug.
Parašykite komentarą