Raugo spurgos yra tikra skonio bomba! Iki šių, spurgas gamindavau labai retai. Nelabai mėgstu aliejuje virtą maistą, tik retkarčiais užsinorėdavau varškės spurgų, panašių į vaikystėje raugautas legendinėje Kauno spurginėje.
Raugo spurgas dariau tik vedina smalsumo, noro išmėginti, bet įtraukė procesas, sužavėjo skonis bei fotogeniška išvaizda. Šios spurgos tapo ne tik savaitgalio pasilepinimu ar gimtadieninių pasivaikščiojimų „tortu“, bet ir raugo kepiniu, kuriuo tikrai didžiuojuosi.
Man labai patinka, jog spurgos minkštos, tešla ne per saldi, o su švelnia rūgštele, kurią puikiai subalansuoja uogienės saldumas. Spurgas galima įdaryti ne tik vyšnių, bet ir kita mėgstama uogiene, tik patarčiau vengti tokių, kuriose yra sėklyčių, pvz.: aviečių ar gervuogių, nes gali užkimšti konditerinį švirkštą. Be vyšnių, mano manymu, puikiai dera abrikosų džemas. Tiesa, bet kurią uogienę prieš pildama į konditerinį švirkštą susmulkinu maisto smulkintuve, nes jei to nepadarau, didesni uogų gabaliukai užkemša antgalį ir tuomet tenka ilgai žaisti.
Šiame recepte naudoju kietą įmaišą, t.y. tokį, kurį sudaro 1 dalis raugo, 1 dalis vandens ir 2 dalys miltų. Pastebėjau, kad naudojant tokį įmaišą, tešla yra stipresnė, o spurgos dailiau iškepa.
Procesas susideda iš kelių dalių. Pavyzdžiui, noriu gaminti spurgas sekmadieniui. Šeštadienį ryte pasiruošiu įmaišą (iš vakaro pamaitinu motininį raugą), šeštadienį popiet, apie 16 val., užminkau tešlą ir ją kildinu iki kol einu miegoti. Sekmadienį ryte formuoju spurgas ir kildinu dar kelias valandas, o tuomet verdu ir įdarau uogiene.
Keletas patarimų verdant spurgas aliejuje:
- Rinkitės neutralaus skonio aliejų, kad neužgožtų kepinio. Spurgas dažniausiai verdu rapsų aliejuje.
- Aliejų įkaitinkite iki 182 – 187 laipsnių temperatūros. Jei neturite termometro, patikrinti, ar pakankamai įkaitęs, galite įdėję bandomąją spurgą (tokią visuomet pasidarau iš tešlos likučių).
- Jeigu aliejus bus nepakankamai karštas, spurgos virs ilgiau ir prisigers aliejaus.
- Jei aliejus bus per karštas, spurgos per greitai pūsis, gali sutrūkinėti paviršius, iššokti pūslės bei per smarkiai apskrusti.
- Aliejaus puode turi būti pakankamai, todėl geriau naudoti gilesnį puodą vietoj platesnio.
- Nepridėkite per daug spurgų, kad jos nesusispaustų ir turėtų vietos plėstis. Priklausomai nuo puodo skersmens, virkite po 4 – 5 spurgas vienu metu.
- Kai sudedate spurgas, aliejaus temperatūra sumažėja. Prieš dedant naują partiją, truputį palaukite ir leiskite aliejaus temperatūrai pakilti.
- Išėmę iš aliejaus, spurgas dėkite ant popierinio rankšluoščio, kad sugertų aliejaus perteklių.
Raugo spurgos su vyšnių uogiene
Ingredientai.
Įmaišui:
- 30 g raugo
- 30 g vandens
- 60 g kvietinių miltų
Spurgų tešlai:
- 100 g įmaišo
- 1 kiaušinis
- 1 trynys
- 25 g cukraus
- 100 g pieno
- 15 g sviesto
- 4 g druskos
- 3 g vanilės ekstrakto
- 240 g kvietinių miltų
Virimui:
- 1 l aliejaus (neutralaus skonio, pvz.: rapsų)
Įdarui ir pabarstyti:
- 300 – 350 g vyšnių uogienės
- 1 – 2 valg. š. cukraus pudros
Gamybos eiga.
1 diena. Įmaišo ruošimas:
- Sumaišykite raugą (rekomenduoju jį iš vakaro pamaitinti) su vandeniu ir miltais. Šiai tešlai naudojamas kietesnis raugas, todėl sudėjus miltus, maišykite ne šaukštu, o rankomis, kol visi produktai susijungs. Uždenkite ir palikite šiltoje namų vietoje 6 – 8 valandoms. Uždengti geriausia maistine plėvele arba drėgnu rankšluosčiu, kad paviršius neišsausėtų.
1 diena. Tešlos ruošimas:
- Nedideliame puode pašildykite pieną, neleiskite užvirti. Nuimkite nuo kaitros, sudėkite sviestą, pamaišykite ir palikite šiek tiek atvėsti.
- Į didelį dubenį dėkite kiaušinį, trynį, cukrų, druską, vanilę, įmaišą. Pilkite pieno ir sviesto mišinį, kai pravėsta. Berkite miltus.
- Tešlą minkykite 6 – 8 minutes vidutiniu greičiu, geriausia tai daryti mikseriu su tešlos minkymo antgaliu arba kombaine. Indą su tešla uždenkite ir palikite 10 minučių.
- Vėl minkykite – šį kartą didesniu greičiu 5 minutes.
- Dubenį su tešlą uždenkite ir palikite 5 – 6 valandoms šiltesnėje namų vietoje, kol pakils.
- Perminkykite tešlą suformuojant kamuoliuką, uždenkite ir dėkite į šaldytuvą 8 – 12 val.
2 diena. Spurgų formavimas.
- Išimkite tešlą iš šaldytuvo ir dėkite ant miltais pabarstyto darbastalio.
- Iškočiokite tešlą, kad būtų maždaug 0,5 cm storio. Jeigu tešla limpa prie kočėlo, pabarstykite miltais.
- Stiklinės ar puodelio pagalba išpjaukite maždaug 7 – 8 cm skersmens apskritimus.
- Apskritimus dėkite ant miltais pabarstyto paviršiaus (aš dedu ant sviestinio popieriaus, kurį vėliau patogu persikelti arčiau puodo su aliejumi).
- Iš tešlos likučio suformuokite panašaus storio apskritimą, kuriuo galėsite išbandyti aliejaus karštumą.
- Uždenkite maistine plėvele ir palikite 2,5 – 3,5 val. pakilti.
Spurgų virimas.
- Supilkite aliejų į gilesnį puodą ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol pasieks 182 – 187 laipsnių temperatūrą. Patarčiau neskubinti šio proceso, o išlaukti nustačius ne patį aukščiausią kaitros lygį, nes jei užkaitinsite per daug, sumažinti temperatūrą prireiks nemažai laiko. Viso spurgų virimo metu temperatūrą galima truputį pamažinti ar padidinti, jei pastebite, kad spurgos verda per greitai ar per lėtai.Spurgas verdu puode, kurio vidinis skersmuo 20 cm, o aukštis 10 cm.
- Pirmajam virimui įmeskite bandomąją spurgą. Spurgas virkite apie 3 minutes: pusantros minutes iš vienos pusės, apverskite ir pusantros minutės iš kitos pusės. Spurga turi gražiai apskrusti, tolygiai išsipūsti, nedegti.Jeigu pastebite, kad spurgos per greitai skrunda, reikia mažinti aliejaus temperatūrą.
- Vienu metu virkite ne daugiau nei 4 – 5 spurgas (priklausomai nuo puodo skersmens).
- Išvirusias spurgas dėkite ant popierinio rankšluosčio, kad sugertų aliejaus perteklių.
- Sudėjus spurgas aliejaus temperatūra nukrenta, todėl padarykite trumpas pertraukas tarp virimo partijų.
Skaninkite spurgas priedais.
- Uogienę susmulkinkite maisto smulkintuve, kad konsistencija būtų vientisa. Jei to nedarysite, didesni uogų ar vaisių gabaliukai gali užkišti konditerinį antgalį.
- Kai spurgos šiek tiek atvėsta, įdarykite uogiene.Naudojant konditerinį švirkštą ar maišelį su antgaliu, skirtu įdaryti kepinius, įspauskite uogienės į spurgą. Svarbu nepersistengti su uogienės kiekiu (deja, aš mėgstu jos nepagailėti), todėl įdarykite pamažu. Jei įdarius visas spurgas lieka uogienės ar atrodo, kad jos trūksta, galima įspausti dar.
- Jei norite, pabarstykite cukraus pudra.
- Ragaukite!
3 komentarų
Egle
prieš: 4 metaiJeigu nesate patyrę raugo gamyboje (čia buvo mano pirmas raugo gaminimas) ir neturit normalaus tešlos minkymo aparato (nes as savo kombainą perdeginau), tai ne nepradėkit šito recepto. Pavydžiu Aistei (blogo autorei), kad moka tokius stebuklus virtuvėje daryti, deja aš savo sugebėjimus ryškiai pervertinau. Idomu buvo paekspermentuoti virtuveje, gaila, negalima ikelti nuotraukos, nes maniškės spurgos atrodo, kaip mini čeburekai😅 😂
Aistė
prieš: 4 metai AUTORĖEgle, ačiū, kad pasidalinote, tik gaila, kad nepavyko. Sutinku, kad tai nėra lengviausias receptas.
Vis tik, dėl kombaino nesutinku. Aš kombainą įsigijau neseniai, o iki tol naudojau mikserio minkymo antgalį visoms tešloms, net ir tokioms, kur minkymas ilgesnis nei čia. Mikseriui virš 10 metų ir vis dar veikia 🙂
Evelina
prieš: 9 mėnesiaiAr tiks spurgoms ruginių miltų + kvietinių miltų raugas? Nes jau tinkamas gamybai (3 savaitės kasdienio maitinimo) tik raugas iš ruginių miltų + kvietinių.
Auginu ir kvietinį raugą, bet jį dar tik pradėjau auginti, jam dar tik kelios dienos, tai ar geriau palaukti, kol galėsiu gaminti iš kvietinio raugo?
Dar nieko negaminau iš raugo, bus pirmi gaminimai, todėl įdomu kuris geriau, kad nepagadinti skonio 🙂