Šios užtepėlės receptą man pasakė nuostabi moteris vardu Laimė Regina. Ėmiau iš jos interviu projektui „Drąsos ambasadoriai“. Laimei buvo 75-eri, tuomet ji jau septynerius metus kovojo su mieloma – antra pagal dažnumą kraujo liga. Tai be galo elegantiška, šviesi ir optimistiška asmenybė. Tąkart kai kalbėjomės, aš pati skendau minčių chaose, skausme, nerime ir baimėje, bet jos išmintis pradėjo gydyti mano žaizdas, sumažino skausmą ir liūdesį.
Net ir po visų išbandymų, sunkaus gydymo, komplikacijų, Laimė šypsojosi. Ji prisipažino, jog iš pradžių nenorėjo tikėti, kad serga. Prisipažino, jog būna akimirkų, kai nenori nieko, net gyventi. Vis tik, ji išsiskyrė tokiu didžiuliu troškimu džiaugtis gyvenimu, kokio neturi net daugelis pažįstamų, nesusidūrę su sveikatos problemomis. Jei kam įdomi Laimės istorija, pasiskaitykite čia.
Tąkart kalbėjome, jog užtrunka, kol susitaikai su gyvenimo pokyčiais. Ir net jei visi aplinkiniai kaip susitarę sakys „viskas bus gerai“, kol pats tuo nepatikėsi, kol pats negalvosi, jog viskas bus gerai – gerai nebus.
Į interviu ją atlydėjo vyras, besąlygiškai ją mylintis ir saugantis. Stebėdama jį, mačiau Justą po daug metų, tokį pat rūpestingą ir atsidavusį. Pabaigoje išsišnekėjome ir jie sužinojo apie mano ligos patirtį ir iššūkius su kuriais tuo metu susidūriau. Trumpam nutilę, stebėjosi, kaip kantriai klausiau jų smulkmeniško pasakojimo, pati turėdama tokią patirtį. Išsprūdo „tokia jauna, o tokie išbandymai“, o paskui visi tik sutartinai palinksėjome, kad liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, nei profesijos.
Ir tada Laimė pasidalino nuostabios užtepėlės receptus, padedančiu jai stiprinti imunitetą. Jau kitą dieną išbandžiau ir man labai patiko. Patiko ir vyrui, ir kitiems, kurie ragavo. Ši užtepėlė man netgi skanesnė nei tradicinis pesto, o pusryčiams užsitepu jos ant paskrudintos duonos ir dar pagardinu avokadu. Tobula!
Imuniteto stiprinimo (Laimės) užtepėlė.
Ingredientai:
- Po gerą saują špinatų, petražolių ir bazilikų.
- Žiupsnelis druskos ir pipirų.
- Galvutė česnako (galima ir mažiau dėti, jeigu nemėgstate stipriai išreikšto česnako skonio).
- Kokybiško alyvuogių aliejaus – pilkite, kad apsemtų žoleles, o susmulkinus, būtų tiršta masė.
- 50 g tarkuoto kietojo sūrio („Džiugo“ ar kito mėgstamo).
Gamyba.
Visus ingredientus, išskyrus sūrį, dėkite į maisto smulkintuvą arba kokteilinę ir trinkite iki vientisos, tirštos masės. Jeigu tenkina tirštumas (jį reguliuokite įpilant daugiau aliejaus), berkite paskutinį ingredientą – tarkuotą kietąjį sūrį. Trumpam vėl junkite smulkintuvą arba masę išmaišykite šaukštu – man patinka, kai jaučiasi sūrio dalelės.
Ir viskas – laikyti šaldytuve galima apie 10 dienų. Aš dažnai darau iš dvigubos produktų normos, nes labai greitai suvartojame.
Ponia Laimė sakė šios užtepėlės visuomet turinti šaldytuve ir jei netikėtai ateina svečių, ji patiekia ja pagardintus sumuštinius su lašiša.
P. S. Tos dienos vakare sulaukiau Laimės skambučio. Sakė: visą dieną abu su vyru apie tave galvojome, negalėjome išmesti iš galvos tavo istorijos ir labai norime tau padėti. Ir sugalvojo, kad kitąmet pasidalins daržovėmis, kurios užaugintos be jokios chemijos ir su didele meile! Pasakiau, jog geresnės pagalbos ir būti negali. Ir iš tiesų, tas skambutis ir nepažįstamų žmonių rūpestis, nuoširdi atjauta tapo tikru šviesuliu bei priminimu būti geresniu vienas kitam, o pirmiausia – būti žmogumi žmogui. Domėtis, išgirsti, atjausti, pasistengti labiau suprasti ir būti šalia.
Parašykite komentarą