Nenustebinsiu pasakydama, kad pastaruoju metu mano virtuvėje dominuoja kepiniai su raugu, o mintis apie raugo kūčiukus kirbėjo jau nuo lapkričio mėnesio. Įdomiausia buvo išmėginti – ar pavyks ir kuo skirsis skonis nuo tradicinių. Tokios sau susigalvotos užduotys mane labai įkvepia. Šiemet šventėms kepsiu būtent raugo kūčiukus ir gal jie mano namuose taps tradicija.
Žmonės mėgsta skirtingus šližikus – vieniems jie būtinai turi būti traškūs, kiti, atvirkščiai, sako, kad turi būti minkšti. Esu ne kartą kepusi mielinius kūčiukus, kurių receptui reikėjo pieno, sviesto – jie išeidavo minkštučiai, tarsi desertas ir skaniausi būdavo tą pačią dieną. Mėgstu ir „traškius“ ar kietesnius – man artima idėja, kad, nepaisant to, jog dabar turime įvairiausių produktų, kūčiukai yra pasninko valgis ir sviesto, pieno ar kiaušinių jame neturėtų būti.
Netgi kepant iš tos pačios tešlos, kūčiukus galima iškepti minkštesnius ar traškesnius – reguliuojant temperatūrą ir kepimo laiką. Kai testavau raugo kūčiukų receptą, iš darbo grįžusiam vyrui ištiesiau indelį su iškeptais kūčiukais. Paragavęs vieną, jis sako: „Gal reikėjo ilgiau pakepti, kad būtų traškesni“. Sakau, paragauk dar. Ir tada į jo burną pateko absoliutus traškis. Pirmas ragautas buvo didesnis, todėl ne taip sukepė ir liko minkštas, o dauguma buvo traškūs – tokie, kokius mėgsta mano vyras. Traškino jis tuos kūčiukus, kol indelyje liko paskutinis. Kaip supratote, mano namuose labiau vertinami būtent traškūs kūčiukai.
Raugo kūčiukai skoniu subtiliai skiriasi nuo tradiciniu – atsiranda švelni rūgštelė. Ji nėra intensyvi, neužgožia savo skoniu, o, mano galva, tik praturtina. Patiko ir tai, jog po savaitės jie vis dar išlieka traškūs, nesukietėja (dalį laikiau popieriniame maišelyje, dalį sandarioje dėžutėje).
Kūčiukai su raugu
Ingredientai.
Įmaišas (levain):
- 20 g raugo
- 40 g vandens
- 40 g kvietinių miltų (pvz.: 550 C/D)
Kūčiukų tešla:
- 90 g įmaišo (raugo)
- 200 g drungno vandens
- 400 g kvietinių miltų (pvz.: 550 C/D)
- 50 g cukraus
- 10 g aguonų
- 14 g aliejaus (naudoju alyvuogių)
- 2 g druskos
Gamybos eiga.
1 dienos rytas. Įmaišo ruošimas.
- Raugą* sumaišykite su vandeniu ir miltais iki vientisumo, uždenkite ir palikite šiltesnėje namų vietoje 7 – 9 valandoms (kol įmaišas taps aktyvus). *Planuodama kepinius, savo raugą dažnai pamaitinu iš vakaro, o ryte iš jo ruošiu tešlai reikalingą įmaišą. Tai nėra būtina, galima naudoti raugą iš šaldytuvo. Pamaitindama užsitikrinu, jog raugas bus darbingas, o įmaišas greičiau taps aktyvus.
1 dienos popietė. Tešlos ruošimas.
- Į dubenį sudėkite aktyvų įmaišą, miltus, cukrų, aliejų, druską, aguonas, pilkite vandenį.
- Masę išmaišykite šaukštu, o tada pradėkite minkykite. Minkyti reikės 8 – 10 minučių, tad jeigu turite mikserį su minkymo kabliu arba virtuvinį kombainą, kuriame yra tešlos minkymo funkcija, patikėkite šį darbą įrenginiams. Jeigu neturite, minkykite rankomis, kol tešla taps elastinga, vientisa. Minkymo pradžioje ji labiau lips prie rankų, o pabaigoje tik vos vos, bet taip ir turi būti. Jeigu labai limpa, įdėkite truputį miltų – taip gali būti dėl raugo ypatybių, nes kiekvienuose namuose raugas kitoks.
- Po minkymo, dubenį su tešla uždenkite rankšluoščiu arba maistine plėvele, pastatykite šiltesnėje namų vietoje ir palikite bent 5 – 6,5 valandoms. Tešla turėtų padvigubėti.
- Praėjus minėtam laikui, pakilusią tešlą, išleisdami iš jos orą, perminkykite. Ilgai minkyti nereikia, tik, kol suformuosite rutulį. Dubenį su tešla uždenkite maistine plėvele arba drėgnu rankšluošiu (kad neišsausėtų) ir dėkite į šaldytuvą 9 – 12 val. (per naktį).
2 dienos rytas. Kūčiukų formavimas ir kepimas.
- Išimkite tešlą iš šaldytuvo, pasiruoškite vietą ant kurios formuosite kūčiukus. Pabarstykite ją miltais.
- Tešlą padalinkite į 4 dalis. Paimkitę vieną dalį ir ją padalinkite per pusę, taip bus patogiau padaryti ploną ir ilgą tešlos juostelę (volelį). Rankomis formuokite ilgą juostelę (volelį) – tešlos gabaliuką paspaudžiant delnais po truputį kočiokite, kad gautųsi maždaug vienodo plonumo ilga juostelė. Ją supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Atminkite, kad kepdami kūčiukai padidės, todėl jei mėgstate mažesnius, tešlos gabaliukai irgi turi būti nedideli. Kūčiukus dėkite ant skardos, kurioje įtiestas kepimo popierius ar silikoninis kilimėlis.
- Kai pasiruošiate pirmą skardą, uždenkite drėgnu rankšluoščiu ir palikite 45 min. Likus 30 min iki kepimo, orkaitėje įjunkite 200 laipsnių temperatūrą.
- Kūčiukus kepkite nuo 16 iki 20 minučių – trumpiau, jei norite minkštesnių, ilgiau – jei traškesnių. Kartą per kepimo laiką kūčiukus pavartykite.Įdėjus kepti, pirmąją partiją patarčiau stebėti atidžiau – žvilgtelti po 12 minučių, tada vėliau. Kiekvieno žmogaus supratimas apie kūčiukų dydį gali skirtis, tad jei padarysite tikrai mažučius kūčiukus, gal jiems pakaks 15 minučių. Be to, orkaitės kepa skirtingai. Po stebėjimo žinosite, kokį laiką nustatyti kitoms kūčiukų partijoms. Geriausias indikatorius – gražiai parudavę ir padidėję kūčiukai.
- Kūčiukus galima laikyti popieriniame maišelyje ar sandarioje dėžutėje. Po savaitės jie vis dar išlieka traškūs, ilgiau neišbuvo namuose..
1 komentarų
Roberta
prieš: 12 mėnesiųAčiū, radau pačiu laiku! As šiais metais atradau raugą ir jo stebuklus, ir mielių nebepasiilgstam. Bandžiau tris skirtingus receptus ir visi mūsų namai pasirinkom Kūčių stalui šituos. Dar sykį ačiū, džiaugsimės tikrais slizikais. Su šventėmis 🎄