Mūsų namuose gyvena trys keturkojai: katinai Čarlis ir Ogis bei Sibiro haskė Taiga.
Turiu 3 raugus: ruginį, universalų (per pusę ruginis/kvietinis) ir kvietinį. Jie vardų neturi, bet juos taip pat reikia prižiūrėti ir maitinti.
O prieš kelis mėnesius namo parsivežiau ir dar vieną „augintinį“ – pieno grybą (dar vadinamą kefyro grybu, kefyro grūdais). Pieno grybas panašus į grūdėtą varškę, primena įvairaus dydžio grūdėtos varškės gabaliukus.
Daug dėmesio jis neprašo, tik reikia kasdien maitinti, kitaip, sakoma, kad numirs – grūdeliai tampa nebeaktyvūs. Vis tik, išvykstant iš namų ilgesniam laikui, jį galima užšaldyti, o grįžus vėl atgaivinti. Jei kelionė trumpa, grybą galima užpilti dvigubai ar net trigubai didesniu kiekiu pieno nei įprastai ir palikti šaldytuve. Nėra garantijos, kad jis išliks aktyvus, bet pamėginti tikrai galima.
Pieno grybo ir mano laimei, kol kas man pavyksta kasdien jį pamaitinti, o jis už tai pagamina kefyro. Maitinimo procedūra neužtrunka ilgai – kefyrą perkošiu per sietelį ir supilu į butelį, kurį padedu į šaldytuvą. Grybą, vis dar esantį sietelyje, nuplaunu po tekančiu drungnu vandeniu, šiek tiek nuvarvinu vandenį ir grąžinu į išplautą stiklainį. Tada užpilu norimu kiekiu pieno.
Pieno pilti reikia tokį kiekį, kiek kefyro norite turėti, bet bent apsemti turėtų. Pastebėjau, kad kai pilu pieno mažiau, kefyras gaunasi tirštesnis. Kai grybo daugėja, jam reikia ir daugiau maisto, tai reiškia daugiau pieno. Aš dažniausiai užpilu litru pieno ir tuomet, kai grybas reikšmingai padidėja, dalį jo atskiriu – kelis jo brolius perleidome kitoms šeimoms. Gudru būtų grybą, kai jo padaugėja, dalinti draugams, kolegoms ir giminėms – tuo atveju, jeigu jūsiškiui kažkas nutiks, visada turėsite iš ko gauti.
Kefyras gaunasi labai skanus, toks lyg truputį gazuotas. Jį geriame vieną, naudoju jį blynams, keksiukams kepti, darau užtepėles arba kokteilius.
Pieno grybas turi būti laikomas kambario temperatūroje, stikliniame inde (laikau stiklainyje), uždengtas medžiagos skiaute ar popierine servetėle. Pieno grybas nemėgsta tiesioginės saulės spindulių.
Kalbama, kad toks kefyras turi daugybę rūšių gerųjų bakterijų, stiprina imunitetą, padeda lieknėti, gerina virškinimą, net padeda atsikratyti įvairių ligų. Kalbos kalboms, o mano šeimai jis yra tiesiog skanus ir natūralus gėrimas.
2 komentarų
Rasa
prieš: 1 mėnuoKaip pasigaminti varškę iš gauto kefyro?
Aistė
prieš: 4 savaitės AUTORĖSveiki, yra du būdai: kefyrą užšaldyti arba pakaitinti 🙂