Reikalingos priemonės:
- švarus stiklinis indas/ stiklainis,
- marlė ar medžiagos skiautė, kad uždengus indą, pieno grybas galėtų kvėpuoti,
- sietelis kefyrui perkošti (rekomenduojama naudoti plastmasinį),
- kasdieniam maitinimui – pienas, mažiausiai 0,5 litro.
Maitinimas ir priežiūra.
- Pieno grybą maitinti reikia kartą per parą, panašiu metu. Kefyras pasigamina po 20 – 24 valandų, stebėkite, kiek laiko prieno grybas pas jus užtrunka pagaminti kefyrą. Kartais gali prireikti ir daugiau nei 24 valandų – taip nutinka, kai pieno grybas laikomas jam per vėsioje aplinkoje. Man taip yra buvę ir po sąlyčio su metaliniu sieteliu (apie tai žemiau).
- Pieno grybo maitinimas: per sietelį nupilkite susidariusį kefyrą į indą, kuriame kefyrą laikysite (arba pilkite į dubenį, o paskui perpilsite, jei taip patogiau). Sietelyje lieka pieno grybas, gali likti tirštesnių kefyro gabaliukų ar dalelių.
- Pieno grybas nemėgsta metalo, todėl patartina naudoti plastmasinį sietelį.
- Pieno grybą nuplaukite drungnu vandeniu. Svarbu, kad nebūtų nei labai šaltas, nei karštas. Perplovus pieno grybą padėkite ant popierinio rankšluosčio, kad apžiūtų.
- Siklainį išplaukite ir išsausinkite. Įdėkite pieno grybą į stiklainį ir užpilkite pienu. Jo pilkite tokį kiekį, kiek norite kitą dieną turėti kefyro, bet mažiausiai pusę litro.
- Kuo mažesnis pieno kiekis, tuo tirštesnis kefyras gali gautis. O jei kefyrą užpilsite didesniu kiekiu, jam gali prireikti truputį daugiau laiko pagaminti kefyrą – kelių valandų ar pusdienio, priklauso nuo aplinkos temperatūros, pieno grybo dydžio.
Laikymas.
- Pieno grybas laikomas stiklainyje. Stiklainio dydis priklauso nuo to, kokiu pieno kiekiu įprastai užpilate pieno grybą: jis gali būti 1, 1,5 ar 2 litrų. Patogiau laikyti stiklainyje su platesne anga – taip parasčiau jį išplauti.
- Stiklainis visada yra laikomas kambario temperatūroje.
- Stiklainis turi būti uždengtas marles ar medžiagos gabaliuku, kad pieno grybas kvėpuotų.
- Pastebėkite, kokia temperatūra jam tinka – tai puikiai parodo, kiek laiko jam prireikia pagaminti kefyrui po naujo užpylimo pienu. Aš pieno grybą laikau šiltesnėje namų vietoje, nes tuomet esu užtikrinta, jog po paros kefyro bus.
- Kadangi pieno grybą maitinsite kasdien, jis ne tik gamins kefyrą, bet ir pats augs. Po kurio laiko galite atskirti mažesnius jo brolius ir duoti draugams ar artimiesiems.
Jei kefyras atsibodo.
- Jei norite padaryti kelių dienų pertrauką, pieno grybą užpilkite didesniu kiekiu pieno, bent 2 litrais ir statykite į šaldytuvą. Kefyro gamyba sulėtės ir nereikės jo maitinti kasdien.
- Jei norite padaryti ilgesnę pertrauką, pieno grybą perplaukite vandeniu, kad neliktų kefyro priemaišų, palikite ant popierinio rankšluoščio kuriam laikui apdžiūti, įdėkite į sandarų indelį arba maišelį ir dėkite į šaldiklį. Ilgiausiai šaldiklyje pieno grybą teko laikyti pusę metų, po to, jis vėl puikiai gamino kefyrą.
- Kai po pertraukos šaldiklyje norėsite pieno grybą atgaivinti, išimkite jį iš šaldiklio, dėkite į stiklainį ir užpilkite pienu. Po paros išpilkite pieną (kefyras dar nebus susiformavęs), grybą ir stiklainį išplaukite ir vėl užpilkite pienu. Po paros jau turėtumėte gauti kefyrą. Bet nebūtinai – pieno grybui gali prireikti ir daugiau laiko atsigauti, tad pakartokite procedūrą dar kartą – skystį išpilkite, grybą ir stiklainį išplaukite, užpilkite pienu ir laukite.